!!!!!!!STRZELECTWO OBRONNE (NIE MYLIĆ Z TAKTYCZNYM)!!!!!!!

Strzelectwo taktyczne, sportowe, obronne.

Trzy całkowicie inne dyscypliny rozgrywające się w całkowicie innym środowisku oraz mające całkowicie inne priorytety.

Dlatego każda z nich powinna być trenowana inaczej. Jedynie pierwszy etap każdego z tych treningów może być wspólny. Jest to pierwszy etap poznania się z bronią, poznania zasad działania oraz zasad bezpieczeństwa. Cała reszta jest różna.

Strzelanie sportowe to rywalizacja, to walka o czas, wycinanie koniczynek, wycinanie bałwanków, oraz najlepsze miejsce na pudle. No i oczywiście puchar z dyplomem.

Strzelanie taktyczne, czy bojowe skierowane jest przede wszystkim do żołnierzy, których prawdopodobieństwo bycia na wojnie jest dużo większe niż cywilnego strzelca. Przede wszystkim obowiązują tu całkowicie inne zasady i priorytety. Żołnierz uczy się używać broni ofensywnie.

Strzelectwo obronne to teoretyczny i praktyczny zbiór zasad taktyki z użyciem broni palnej w samoobronie. Niestety bardzo często strzelanie obronne bardzo często mylone jest z bojowym czy taktycznym z uwagi na sam fakt użycia broni palnej. Istotą strzelania w samoobronie jest obrona, a nie atak. W strzelaniu obronnym naszym jedynym celem — jest odparcie ataku, z możliwie najmniej destrukcyjnym skutkiem, a strzelenie do napastnika jest w zasadzie na samym końcu łańcucha działania.

Obecnie wszystko się wymieszało dlatego postanowiliśmy w STORMS postawić na szkolenia z zakresu strzelania obronnego. Poniżej pragniemy się podzielić naszymi kilkoma informacjami odnośnie treningu do strzelania obronnego.

1. Świadomość dystansu i otoczenia.

Dystans zdaje się jest kluczowym elementem dającym nam komfort działania podczas rozgrywania sytuacji niebezpiecznych, a co za tym idzie daje nam czas na to, aby powoli nauczyć nasz mózg nowych bodźców, które wykształca nowe połączenia w naszym komputerze, które zaowocują konkretną techniką, umiejętnością a co za tym idzie właściwą reakcją na daną sytuację niebezpieczną. Po prostu do naszego komputera “mózgu” trzeba wprowadzić odpowiedni program działania.

Dwa dystanse bliski i daleki z jakiego może paść atak. Pierwszym rozważanym przez nas dystansem jest dystans daleki.

 Dystans ten w porównaniu z krótkim daje nam komfort działania. Daje nam to możliwość wprowadzenia odpowiedniego programu działania do naszego komputera (mózgu). Ogólnie na wszystkie czynności związane z rozpoznaniem celu i reakcją mamy więcej czasu. i dlatego od tego dystansu zaczynamy naukę naszego programu DOBRY? ZŁY? BRZYDKI?.

Jedną z najważniejszych spraw na tym etapie jest przełamanie się do wydawania komend w kierunku atakującego oraz zgranie całego “manuala” (chwyt broni, postawy ……..), wpleceniu do tego samoobrony po to, aby koniec końców, niestety być może oddać strzał!

Najbardziej przegrany dla nas jest dystans bliski, który okazuje się trudny szczególnie dla strzelców, którzy w swoim łańcuchu działania nie mają żadnych innych narzędzi (pałka, kamień gaz, kosz, cokolwiek………) środków przymusu tylko fiksują się na broń palną.

Dlaczego jeszcze przegrany jest ten dystans? Po prostu atakowany możne nie mieć czasu na wyciągnięcie broni. Co się stanie jak zacznie się szamotanina a broń nasza jest z nabojem w komorze? (bo większość strzelców tak chodzi) i nagle pada przypadkowy strzał? to co wtedy? robiliśmy tego typu symulacje i tak się działo na pistoletach treningowych, po prostu padał strzał.
Skoro na treningowych pada strzał to i na prawdziwych tym bardziej może się zdażyć. Dlatego, by dać możliwość ćwiczącym przetestowania swoich dryli obronnych oprócz treningu force on force podczas zajęć ze strzelania z broni palnej wprowadzamy do naszego treningu DOBRY? ZŁY? BRZYDKI? samoobronę. To właśnie ona powinna wspomagać, nie użycie broni palnej !!!!!!! podczas ataku na nas.

Jeśli chodzi o świadomość otoczenia to zachodzi ścisła jego korelacja z dystansem ataku. Wraz ze wzrostem świadomości otoczenia w którym się znajdujemy będziemy automatycznie zwiększali nasz dystans który zapewni nam swobodę działania.

Zanim się zacznie “dym” najpierw dochodzą do nas pewne informacje z zewnątrz, symptomy, że coś może się zadziać;


• grupa ludzi w ciemnej bramie, na ulicy;
• idący na nas z naprzeciwka pijani goście;
• wchodzimy do miejsca z opowieści niebezpiecznego;
• wchodzimy w ciemne nieoświetlone miejsca;

Dlatego ważny a wręcz najważniejszy jest ten pierwszy etap treningu w dystansie dalekim w którym uczymy jak rozpoznawać cel, wydawać komendy wydawać, działać i jakich środków używać w zależności od rozwinięcia się sytuacji. Jeśli przeoczymy te wszystkie pierwsze symptomy to odbieramy sobie cenny czas na reakcję. to z kolei powoduje że dystans ataku na nas może być bardzo bliski a wręcz z tak zwanego przyłożenia.

2. Postawa strzelecka.

Podczas treningów ze strzelania obronnego czy taktycznego w większości są to postawy wymuszone i nie są takie “ładne” jak podczas strzelań sportowych, gdzie wszystko jest ułożone od A do Z.

Podczas strzelania sportowego można ułożyć sobie przejście toru i wiemy że nic na nim się nie zmieni i nie stanie się nic nieoczekiwanego. Przede wszystkim, nasz błąd nie będzie kosztował nas życia. Kartony nie biegają. Podczas strzelań obronnych czy taktycznych nie da się wszystkiego zamknąć w schemat. Tu schemat działania jest do pewnego momentu. Przede wszystkim na wstępnym etapie nauczania, kiedy wstępnie “programujemy” sposób działania, który jest takim ABC taktyki. Jeśli zatrzymamy się na tym etapie i nie wyjdziemy poza podstawowy schemat działania to przestajemy się rozwijać.

Dlatego potrzeba innego bodźca, który wprowadzi do naszego komputera zmiany i wymusi w naszym działaniu niestandardowe procedury. Tylko zajęcia force on force są w stanie tego dokonać to tu karton zaczyna “myśleć” ćwiczący musi wyjść poza schemat jeśli chce wygrać !!!!!!! , dołożyć elastyczność działania, pomysłowość i nieraz nieszablonowe działanie, dzięki temu zyskujemy i uczymy nasz komputer niekonwencjonalnego działania. Nie ma czegoś takiego jak 100% taktyka !!!!!!!

3. Chwyt broni (broń ukryta czy pokazana).

Tak jak było z postawą strzelecką, tak też jest z chwytem broni. Wszystko w początkowym etapie treningu czy to sport, czy obrona, czy taktyka jest takie samo. Przede wszystkim bezpieczna obsługa broni, a w dalszej kolejności nauka działania. Dobry chwyt równa się dobre, celne i bezpieczne strzelanie. Tak jak z postawą podczas wykonywania treningu obronnego w późniejszym etapie, tak i z chwytem broni w ćwiczeniach zaawansowanych jest różnie a wręcz nie powinniśmy na siłę dążyć do super chwytu (może nam to zepsuć cały sposób działania). Dobry chwyt broni jest ćwiczony wraz z całą procedurą działania w sytuacji niebezpiecznej z dalszej odległości na początku etapu szkolenia, powyżej 10m. Podczas rozgrywania sytuacji niebezpiecznej nie ma czasu na poprawienie czegoś, co zrobiliśmy źle. Sytuacja się rozgrywa i nikt jej nie zatrzyma. Działamy dalej – musimy przetrwać atak.

4. Przenoszenie, wyjęcie broni podczas działania w sytuacji niebezpiecznej.

Mamy tu następną różnicę pomiędzy poszczególnymi strzelaniami. Przenoszenie broni w strzelectwie obronnym, sportowym czy taktycznym jest takie samo. Za to różni się zasadniczo sposób działania po wyjęciu broni z kabury czy tego czegoś, w czym ja przenosimy. Tu można powiedzieć, że strzelectwo obronne i taktyczne mają dużo wspólnego. Niestety strzelectwo sportowe różni się zasadniczo. Inne kabury, podrasowane do granic możliwości pistolety, inny strój a przede wszystkim inne priorytety.
W strzelectwie szczególnie obronnym nie powinno nam zależeć na za szybkim chwaleniem się bronią (wyprostowane ręce z bronią wycelowaną w napastnika) i straszeniem napastnika. Lepiej by było pokazać napastnikowi, że mam broń (w kaburze, saszetce gotową do użycia) i jak przegnie to poinformować go, że jej użyjesz. dlaczego proponujemy takie rozwiązanie? Ano dlatego po to, abyśmy nie zostali nagrani przez monitoring czy przypadkowe telefony ludzi, jako ci źli, którzy celują bronią w bogu ducha winnego człowieka (przecież obserwatorzy nie muszą znać kontekstu ataku na nas?). Dlatego przede wszystkim uczymy na naszych treningach rozwiązywania takich sytuacji poprzez rozmowę, później samoobronę a broń trzymamy na koniec całego łańcucha działania.

5. Komendy (jakie?).

Krótkie i dobitne, docierające do atakującego. Wypowiedziane stanowczym i zdecydowanym głosem!!!!!!!

6. Samoobrona czy strzał?

Samoobrona pierwsza a dopiero później strzał. Nieraz może wyjść inaczej? Wszystko jest zależne od sytuacji jak się rozegra? Zadajmy sobie pytanie: czy wszystkie możliwe scenariusze już przećwiczyliśmy? Raczej nie i tu wracamy do tego, co mówiłem wcześniej. Bez sprawdzenia swoich “super dryli” podczas zajęć force on force wasza pewność działania jest bardzo mała. Zwiększając swój warsztat umiejętności działania w sytuacji niebezpiecznej, stresującej poprzez włączenie do swojego warsztatu strzeleckiego samoobrony stajemy się bardziej świadomymi strzelcami. Którzy dzięki temu nabierają pewności w swoim działaniu, potrafią zauważyć inne sposoby działania, obrony a strzał zostawiają na odpowiednią porę i czas.

7. Jak strzelę to, co dalej?

– udziel pomocy;
– powiadom policję;
– powiadom swojego adwokata;
– nie odpowiadaj policji na żadne pytania, czekaj na swojego adwokata;

PODSUMOWANIE

!!!!!!! Pamiętaj sposób noszenia broni, chwyt, postawa nie wpływają na twoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim wpływają na komfort pracy. Z mojego doświadczenia wiem, że nie ma wygodnej kabury, wszystko wcześniej czy później zaczyna uwierać. Chcąc nauczyć się działania trzeba wyjść z treningu statycznego i strzelania do kartonu czy gongu. To uczy tylko strzelania do kartonu i gongu. Dlatego do zajęć ze strzelanie z broni palnej dołączyliśmy zajęcia force on force, które nauczą i zgrają do “kupy” wszystkie dryle nauczone podczas zajęć statycznych. dużo ważniejsze jest to, czy potrafić tej broni użyć we właściwy sposób, dlatego zapraszamy na nasze zajęcia, na których zgramy w całość twój sposób działania podczas rozgrywania się sytuacji niebezpiecznej!!!!!!!

Korzystając z okazji zapraszamy na nasze treningi,na których nie będziemy mówili która kabura jest najlepsza. My sprawdzimy twoje działanie lub nauczymy ciebie jak sobie radzić jak już coś się stanie.Nie koniecznie trzeba używać broni palnej jako główny argument do rozwiązania sytuacji niebezpiecznej!!!!!!!


!!!!!!!UWAGA!!!!!!! Jest Nowy link na zapisy do naszych szkoleń DOBRY-ZŁY-BRZYDKI. Można się zapisać na kilka etapów na raz. Dla ułatwienia podajemy go poniżej:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScKCMkT9RvhdxjOlx4jKJB_WyxPn3onSvNEtMZVGvK4AQyRPg/viewform?fbclid=IwAR1Ns0A0NzIdsP9n9fN4ccAU6PiXVATWIPN_rVSFUr69NJqL2VuYGh4LeXw


A tu macie dwa linki do warsztatów Force On Force:


https://www.facebook.com/events/2220832211359818/

https://www.facebook.com/events/2208225696137228/


PZDR STORMS